Poniedziałek 6.04. – Żabki, Biedronki

Witamy kochane Żabki i Biedroneczki. Poniżej znajdują się zadania dla Was. Wiemy, że pomoc Rodziców jest tutaj konieczna dlatego bardzo o nią prosimy. Powodzenia!

1.Opowiadanie “Najpiękniejsze jajka”
*Wysłuchajcie wspólnie z rodzicami tekstu opowiadania:

Jak wiadomo, każda mama pragnie aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze! Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość!!Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatne. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy robiły sporo zamieszania. Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najpiękniejszy kogucik na całym podwórku!
A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.
A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie.
I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwanie. Zanim się obejrzały, z popękanych kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
-Jaka śliczniutka! – wygdakała pierwsza kura.
-Mój ty kochany! – rozczuliła się druga.
-Chlip, chlip! – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie zółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: ,,Mamo! Już jestem!”

*Odpowiedz na pytania:
– Co zniosły kury?
– Dlaczego chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze?
– Co zrobiły, aby tak się stało?
– Jakie kurczątka wykluły się z jajek?

2. “Popękane jajeczka” kliknij tutaj
Dziecko składa sylwetę pisanki, którą tniemy na trzy części (tutaj prosimy o pomoc Rodzica). Potem nakleja ją na kartkę i koloruje.

3. Zabawa badawcza “Z czego składa się jajko?
*Zapoznanie dziecka z budową jajka kurzego. Rozbijcie surowe jajko, oglądajcie wspólnie z czego ono się składa- białka i żółtka na spodeczkach. *Odpowiedzcie wspólnie na pytania:
– Jaka jest ich konsystencja i kolor”
– W jakiej postaci można spożywać jajka?
* Degustacja jaj ugotowanych na twardo:) Życzymy smaczego!!! Można tą degustacje wykorzystać jako formę 2 śniadania. Nakryjcie wspólnie do stołu, zaproście innych członków rodziny, którzy są w domu. Posiłek możecie zjeść np. na balkonie lub w ogrodzie.

4.Zabawa muzyczna: Kolorowe jajka kliknij tutaj
*Do tej zabawy potrzebne są cztery jajka wycięte z kolorowego papieru ( czerwony, zielony, niebieski, żółty – można użyć innych kolorów)
kliknij tutaj
*Wysłuchajcie wspólnie piosenki, możecie w trakcie słuchania potańczyć, podkoczyć, poklaskać, co lubicie.
*Kiedy piosenka się kończy pokazujemy dziecku jedno z czterech jajek. Zadaniem dziecka jest powiedzenie jakiego koloru jest pokazane jajko. Zabawę powtarzamy kilka razy utrwalając kolory.
*Podczas śpiewania piosenki dzieci machają zgiętymi rączkami jak kurki:)

5.Wielkanocne kolorowanki dla chętnych kliknij tutaj