MOTYLKI – Piątek 10.04.2020

1. Znajdź szczegóły, którymi różnią się obrazki – kliknij tutaj

2. Oblicz – kliknij tutaj. Możesz pomóc sobie licząc na palcach lub weź przedmioty, które masz w domu np. kolorowe jajeczka.

3. Poproś rodzica o przeczytanie  opowiadania B. Kosmowskiej ,,Pamiętnik Kasi” i odpowiedz na pytania:
–  Podaj nazwę zbliżających się świąt.
– Jak nazywa się zwyczaj polewania wodą?
–  Opowiedz mamie lub tacie o zwyczajach związanych z Wielkanocą.
– Jakie zwierzęta kojarzą Ci się z Wielkanocą.

Pamiętnik Kasi
,,Sobota
Już niedługo Wielkanoc. Mama powiedziała, że jutrzejsza niedziela jest całkiem inna. Nazywa się ją Niedzielą Palmową. Nie wyjaśniła dlaczego. Za to obiecała, że wszystko się wyjaśni, gdy pójdziemy na przedświąteczny kiermasz.
Niedziela
Z wrażenia nie mogłam zasnąć. A kiedy wstałam rano, od razu wyjrzałam przez okno, żeby sprawdzić, ile palm wyrosło w naszym ogrodzie. Nie było żadnej!
Tata najpierw się śmiał z tych moich palm. Potem wytłumaczył, że tak się nazywa świąteczna ozdoba, którą kiedyś robiono z różnych gałązek. Dziś wyplata się palmy nawet z kolorowych słomek, traw i papierków. Zobaczyłam je na kiermaszu i bardzo mi się podobały. Jedną z nich kupiliśmy i została poświęcona.
Mama uważa, że będzie chroniła nasz dom przed nieszczęściem albo złośliwymi sąsiadami. Czekamy z Krzysiem, kiedy palma zacznie działać cuda.
Poniedziałek
No i stało się! Palma wcale nie chroni przed nieszczęściem! Dziś mama ogłosiła wielkie porządki w całym domu! I jeszcze usłyszeliśmy, że sprzątanie jest świąteczną tradycją. To był dość męczący dzień, ale w naszym domu zapachniało wiosną.
Środa
Po południu przyszła pani Matysiak ze skargą, że Krzyś i ja zostawiamy rowery pod jej furtką. Postawiliśmy je tam na chwilę i to była niesłuszna pretensja. Musieliśmy kupić złotą palmę!
Piątek
Mama powiedziała, że jest post, a my bardzo chcieliśmy zjeść na obiad spaghetti z sosem! Na szczęście wieczorem bawiliśmy się w malarzy jajek! To wielka frajda przygotować ładny koszyk ze święconką. Krzyś patrzył z wielkim smutkiem na pęto kiełbaski w koszyku. I żałował, że trzeba na nią poczekać aż do świątecznego śniadania.
Pierwszy dzień świąt
Znowu jest niedziela, ale już świąteczna! Dziś możemy leniuchować i jeść pyszne dania. Robimy to z radością. Z pysznych dań najbardziej cieszy się tata. A my z Krzysiem mniej, bo po smacznych ciastach nic już nie możemy zjeść! Najbardziej uroczyste było śniadanie. Założyłam swoją nową sukienkę. Nawet Krzyś
wyglądał tego dnia bardzo elegancko, jak powiedziała mama.
Poniedziałek
Tata mnie ostrzegał, abym uważała, idąc do Dorotki, bo choć nie pada deszcz, mogę nagle mieć mokrą sukienkę. Śmiałam się z taty. A już po chwili biegłam do domu, przemoczona do suchej nitki. Syn pani Matysiak i taki Robert z naprzeciwka wylali na mnie i moją nową sukienkę całe wiadro wody, krzycząc: – Śmigus-dyngus! Śmigus-dyngus!
Poskarżyłam się rodzicom, ale powiedzieli, że dziś jest lany poniedziałek. I tego dnia łatwo poznać, kto zna się na świątecznych zwyczajach, a kto nie!
– Można się oblewać wodą, ale delikatnie – powiedział tata.
– Kiedyś uważano, że oblana panienka szybciej wyjdzie za mąż, a jeśli się obraża, długo będzie szukała męża – dodała mama.
Pomyślałam, że tata ładnie oblał mamę wodą, skoro została jego żoną.
I postanowiłam nigdy nie być żoną Roberta, choć Robert ma świetnego psa i siostrę Dorotkę, którą bardzo lubię. No… chyba że Robert nauczy się ładnie obchodzić święta!”

4. Trochę o symbolach…
Trudno jest powiedzieć, który symbol Wielkanocy jest najważniejszy. Kurczak wykluwa się z jajka, które jest nierozerwalnie związane z Wielkanocą. Jajka malujemy, święcimy, wykorzystujemy do przygotowywania różnych potraw, dzielimy się nimi. Jajko jest oznaką nowego życia, odrodzenia, nowego początku. Baranek przypomina wszystkim o ważnych religijnych wydarzeniach, które miały miejsce podczas świąt Wielkiej Nocy. Zajączek kojarzony jest z pochodzącą z Niemiec tradycją obdarowywania prezentami. Zgodnie z tym zwyczajem zajączek w pierwszy dzień świąt chodzi z koszyczkiem i zostawia drobne upominki w domu lub w ogrodzie.

Jak z jajka powstaje kura? Zachęcamy do rozbicia jaka z dzieckiem i określenia jego części. Filmik tutaj

5. Zachęcamy do posłuchania piosenki ,,Kurka i pisanki” – kliknij tutaj.
Może zatańczysz przy tej radosnej muzyce? A może ,,w tanecznym rytmie” posprzątasz swój pokój.

6. Zabawy na świeżym powietrzu (zabawy dotyczą dzieci, które mają możliwość wyjść do ogrodu przy swoim domu)

Wybierz się na spacer po ogrodzie, popatrz w górę i spróbuj ocenić wysokość drzew. ( Jeśli w ogrodzie nie ma drzew dzieci mogą porównywać wysokość np. urządzeń ogrodowych). Wybierz jedno drzewo, które twoim zdaniem jest najwyższe i stań po nim. Jeśli masz brata lub siostrę zaproś ich do zabawy i sprawdź, czy wybrali to samo drzewo.

7. Prosimy o wykonanie następujących kart pracy:
,,Olek i Ada” KARTY PRACY cz. 4, s. 66,67,71 – kliknij tutaj